Интервю с Кирил Стоянов – общински съветник в Айтос (1991-2003 г.)
- И. Д. Господин Стоянов, малки, но успели държави се отличават с многообразие на културата. Сингапур работи с 4 официални езика, един от които е английският. Смятате ли, че ако въведем английския език като втори официален, инвестиционният климат ще се подобри, а оттук и стандартът на живот?
За подобряване на инвестиционния климат в България от решаващо значение е езикът на числата, а не езика на който ще контактуваме с инвеститорите.
- И. Д. Феодализмът заема по-голямата част от националната ни история, а ние не го уважаваме. Вие като какъв се приемате – като потомък на феодал или на крепостен селянин?
В България през така наречения феодален строй не е имало роби и крепостни селяни. Аз се приемам като потомък на свободен българин, живеещ по духовното правило от онова време – Душа душа да не поробва и дух духа да не подвежда.
- И.Д. В момента имаме лошо работеща законодателна и изпълнителна власти. Милион и двеста хиляди пенсионери получават помощи, защото са под прага на бедността. Единствената работеща власт е съдебната власт. Смятате ли, че тя крепи цялата държавна власт?
Не. Като бивш общински съветник съм направил извода, че властта се крепи на силата на малка олигархична група в центъра в София, която умело използва страха на народа.
- И.Д. Чуват се гласове за закриване на някои от малките общини. Това са изявления преди всичко на софиянци. Какво е Вашето становище? Трябва ли да имаме защитени общини по подобие на защитените училища?
Необходима е реформа в териториалното разделение на страната ни чрез създаване на федеративни общности на базата на съществуващите общини.
Превръщането на Република България във Федеративна република България е необходимост на днешния ден.
- И.Д. Ще помогне ли за повишаване качеството на управление въвеждането на образователен ценз за парламентарни избори?
При тази изборна практика в момента, не.
- И.Д. Коронавирусът дойде като пролетен сняг, заличи всичко лошо, но като се стопи – проблемите отново се показаха. Какъв е коментара Ви относно възникването на коронавируса и неговите последици?
Това е активно мероприятие на властимащите за потискане на народите чрез страха от умиране. Народите трябва да осъзнаят силата, която притежават.
- И.Д. Господин Стоянов, Вие сте познавач на старопланинската култура. От този край е и Йордан Йовков, а и съпругата Ви е поетеса. В семеен разговор как коментирате Старопланинскте легенди, архитектурата на Жеравна и ниския стандарт на живот в Айтоския край.
Ех, чак познавач не съм. Йордан Йовков е от писателите, които ми харесват с яркостта на образите на неговите герои от творбите му. В планините се добиват камъни и дървесина, които определят облика на архитектурата на населените места между Средна гора и Стара планина. И богатството добито от отглеждането на овцете.
За ниския стандарт на живот в община Айтос, много дълго трябва да се пише. В сравнение с други общини Айтос има по висок жизнен стандарт.
- И.Д. Има ли светлина в тунела?
Търсим я…
Блгодаря Ви много!
Интервюто взе Искра Димитрова
12.06.2020 – Айтос